Wypoczywaj nad stawami

Stawy Milickie

Niewielki spadek rzeki Baryczy i jej dopływów oraz płaski teren powodują, że woda w tej okolicy płynie bardzo wolno, a takie warunki sprzyjają budowie zbiorników wodnych. Początek hodowli ryb na tym terenie przypada prawdopodobnie na XIII wiek, gdyż z tego czasu pochodzą informacje o stawach budowanych przez Cystersów z innych części Dolnego Śląska. Ludzie w średniowieczu poddawali się licznym postom, co najmniej 130 dni w roku objętych było zakazem spożywania mięsa, za wyjątkiem ryb. Ów obyczaj i wynikające z niego zapotrzebowanie na karpie oraz inne ryby słodkowodne, przyczynił się do rozwoju gospodarki stawowej. XVII i XVIII wiek to złota era hodowli ryb na tych terenach. W XVIII wieku łączna powierzchnia stawów hodowlanych liczyła ponad trzynaście tysięcy hektarów, czyli około dwukrotnie więcej niż obecnie. W XIX wieku część stawów została zlikwidowana i zamieniona na pola uprawne,  wprowadzono nowe metody hodowli karpia oraz urządzenia hydrotechniczne, które umożliwiły wydajniejsze korzystanie z wody. W XX wieku stawy przeszły  etap renowacji,  usypane zostały też wyspy ziemne,  które dziś są ważnym miejscem lęgowym dla ptaków. Nie powinniśmy zapominać, że  Stawy Milickie to dzieło ludzkich rąk i bez ciągłej pracy człowieka, to wyjątkowe miejsce na mapie Europy nie przetrwa pozostawione samo sobie. Stawy Milickie to największy kompleks stawów hodowalnych w Europie i wyjątkowe dziedzictwo kultury materialnej. Jeden dzień w Dolinie Baryczy
Zabierz rower, lornetkę i przyjedź do Rudy Sułowskiej. Dzięki licznym ścieżkom przyrodniczym i szlakom wspaniale spędzisz dzień i poznasz tę niezwykłą krainę. Jeśli nie rower, to wycieczka FotoSafari bryczką groblami między stawami, wielkimi jak jeziora, gdzie zobaczysz żurawie, bieliki, czaple, kormorany oraz wiele innych gatunków ptaków.

 

W sezonie 2014, Zagroda i Łowisko będą nieczynne z powodu remontu. Jednocześnie informujemy, że wycieczki FotoSafari odbywać się będą wg. harmonogramu.

 

 Kilka dni w Dolinie Baryczy
Jeśli przyjedziesz do nas na dłużej, to proponujemy ci niezwykłe trasy rowerowe lub rajd końmi po malowniczym i dobrze oznaczonym szlaku konnym. 

Kiedy robi się ciepło organizujemy jedno, bądź kilkudniowe imprezy plenerowe oraz zawody sportowe: biegowe, hippiczne, rowerowe. Jeśli chcesz wiedzieć na bieżąco, jakie atrakcje dla ciebie planujemy, to polub nas na Facebooku.

 

 

Zasady wstępu na teren Rezerwatu "Stawy Milickie"

 

1. ZŁOŻENIE WNIOSKU ORAZ UZYSKANIE ZGODY NA WEJŚCIE DO REZERWATU OD REGIONALNEJ DYREKCJI OCHRONY ŚRODOWISKA. www.wroclaw.rdos.gov.pl

2. OTRZYMANIE ZGODY NA WEJŚCIE NA TERENY BĘDĄCE WŁASNOŚCIĄ SPÓŁKI STAWY MILICKIE.

 

Naj Doliny Baryczy

 

Dolina Baryczy to:

 

NAJwiększy powierzchniowo rezerwat ornitologiczny w Polsce, a drugi co do wielkości spośród wszystkich polskich rezerwatów (5 324,31 ha).

 

NAJwiększy park krajobrazowy w Polsce (87 040 ha powierzchni).

 

NAJwiększy kompleks stawów rybnych w Europie.

 

W Dolinie Baryczy znajdziecie:

 

NAJczęściej oglądane, monitorowane gniazdo bociana białego na świecie. Znajduje się w Przygodzicach.

 

NAJstarszy park angielski na Śląsku. Został założony ok. 1800 roku w Miliczu. Rośnie tam dąb, który ma 470 lat.

 

NAJwiększy w Polsce podziemny magazyn gazu ziemnego w Wierzchowicach.

 

Jedyne w Polsce miejsce, gdzie występuje uwroć wodna. Rośnie na dnie stawów, z których okresowo jest spuszczana woda. 

 

Drugie w Polsce pod względem wielkości skupisko starych dębów. To 54 Dęby Antonińskie, które rosną na obszarze 2 km2. 19 z nich uznanych zostało za pomniki przyrody.

 

NAJwiększe nizinne zimowisko nietoperzy na Dolnym Śląsku. To chłodnia w Cieszkowie. Co roku zimuje w niej ok. 200 osobników.

 

Jedyne zimowisko w Polsce, specjalnie przygotowane dla nietoperzy. Mieści się w ruinach pałacu w Żmigrodzie.

 

Ciekawostka

Czy wiecie, że nad stawem Grabownica powstał w 1947 roku NAJstarszy polski film przyrodniczy "Ptasia wyspa". Nakręcił go Włodzimierz Puchalski, legendarny przyrodnik i fotograf. "Ptasia wyspa" została pokazana na festiwalu filmowych w Cannes, zdobyła również pierwsze nagrody na festiwalach w Fontainebleau i w Edynburgu w 1947 roku.

 

Szlaki Rowerowe

Szlak pomarańczowy – Rowerowy Szlak Doliny Baryczy

Trasa: Wąsocz-Żmigród-Sułów-Postolin-Milicz-Uciechów

Szlak niebieski – Szlak Stawów Milickich

Grabówka-Sułów-Koruszka-Milicz-Ruda Milicka

Szlak czarny – Szlak Kolei Wąskotorowej

Gruszeczka - Pracze - Postolin - Kaszowo - Milicz - Sławoszowice - Ruda Milicka

R9 Międzynarodowy Szlak Rowerowy Bałtyk - Adriatyk (Szlak bursztynowy). Pozwala dotrzeć bezpośrednio z Wrocławia lub Poznania. Od północy trasa wiedzie przez miejscowości: Baranowice-Olsza-Grabówka-Ruda Sułowska-Niezgoda i przez las w kierunku Trzebnicy.

Szlak czerwony - Trzebnicka Pętla Rowerowa

Szlak łączy Dolinę Baryczy z Wzgórzami Trzebnickimi (Góry Kocie). Barkowo-Żmigród-Ruda Sułowska-rezerwat Olszyny Niezgodzkie-Ruda Żmigrodzka-Jamnik – Staw Sieczkowski

 

Przyjedź do nas

50 km na północ od Wrocławia, 100 km na południe od Poznania znajduje się wyjątkowy obszar Doliny Baryczy pełen atrakcji dla turystów. Zobacz jakie miejsca warto odwiedzić.